SOUMRAK SELSKÉHO STAVU 1949-1960. Byli stěhováni všichni. Děti, i sedmdesátiletí rodiče kulakovi. Vše ale probíhalo v naprostém utajení.

Dobové fotografie jsou velmi smutné jak komunista vyhání lidi z vesnice
Na utajeném jednání předsednictva ÚV KSČ dne 14. října 1948 se jednalo především o zemědělské politice. Zachoval se zápis účastníka tohoto jednání, který konstatuje, že primitivnost nejvyšších státních představitelů byla přímo otřesná.

 Zápotocký jako typický odborář považoval za nepřítele celou vesnici. Kopecký vysvětloval, že Marx neměl v otázce zemědělství jasno, avšak Lenin a Stalin věděli, jak na to. Napřed dát rolníkům půdu a potom je přitlačit do kolchozů... Problém byl, jak pojmenovat třídního nepřítele. Většinou nechtěli nejdříve použít nečeské slovo kulak, když Gottwald doporučil výraz boháč.

A pak šlo již všechno jako na másle. Ve směrnici z 30. května 1950 se uvádělo, že při slučování pozemků bude třeba vesnického boháče vytlačit na okraj honů nebo katastrů tím, že jeho půda bude přidělena JZD. Po přijetí trestního a soudního zákona v roce 1950 dostávaly příslušné krajské a okresní výbory KSČ tajné instrukce, jak zákon uplatňovat. Byly vytvořeny trestní komise, které „budou rozhodovat zejména o trestech odnětí svobody, které budou vykonávány v táborech nucené práce...“. Okresním výborům KSČ bylo uloženo nadále omezovat vesnické boháče, ale dosáhnout toho, aby tuto politiku dělali malí a střední rolníci sami. Navíc ti, kteří ztratili půdu, budou ve vesnici překážet, a proto musejí být vesnice odstraněni.
V roce 1951 se boj přiostřil. Ukázalo se, že někde přijímali větší sedláky do družstev, což bylo označeno za škodlivou praxi. Větší sedlák, i když prodá pozemek nebo ho předá dobrovolně družstvu, psalo se ve směrnicích, je mnohem nebezpečnější jako člen JZD – nezbavil se totiž svého kapitalistického myšlení, svých vykořisťovatelských zvyklostí. Ministr Ďuriš ve svých pokynech přímo nabádal, aby vesničtí boháči byli vystěhováváni a jejich domy pak využity pro družstevní účely. V květnu 1951 bylo rozhodnuto, aby vodítkem pro určení charakteru vesnického boháče bylo vlastnictví někdy již 8-12 ha a za vesnické boháče měli být považováni i menší vlastníci půdy, pokud při tom byli hostinskými, mlynáři, zahradníky, řezníky nebo obchodníky. Navíc bylo nařízeno, aby byla kategorie vesnických boháčů rozšířena i o osídlence pohraničí, kteří si zabrali nejlépe vybavené usedlosti po vysídlených Němcích. A bylo to.
Od 1. srpna 1950 do konce 1. čtvrtletí 1951 bylo potrestáno 48 485 rolníků. Z toho 82,05 % tvořili rolníci s majetkem pouze do 20 ha. Měsíčně bylo trestáno v průměru 2223 rolníků, v 1. čtvrtletí 1951 se průměr vyšplhal až na 5367 potrestaných rolníků měsíčně. Mezitím byla řada rolníků souzena ve velkých procesech soudních. Protože soudy vynesly v 17 % dokonce tresty pouze podmíněné, byla provedena celostátní instruktáž justice o tom, co dělají v boji proti boháčům špatně. Výsledky to přineslo. Například prokurátoři a soudci kraje Liberec si dali závazek, který poslali ÚV KSČ s tím, že budou ještě důsledněji odhalovat a trestat rozbíječe budování naší socialistické vesnice. Současně byla zahájena akce zbavit nejmladší selské pokolení možnosti odborného vzdělání. Tehdy v roce 1951 se zemědělští studenti ještě postavili na odpor a „protože byla akce špatně připravena“, byla odložena a uskutečnila se o rok později. To byla již připravena „dobře“.
Současně byla provedena čistka justice. Byly vyškoleny tzv. rychlokvašky (totéž bylo za Husáka po roce 1970) a již v roce 1951 ovládali tito „absolventi“ 50 % okresních prokuratur, na Slovensku dokonce 67 % a 84 % krajských prokuratur a na Slovensku 100 %. Všechno bylo málo. V listopadu 1951 začala akce kulak.
Podstatou akce kulak bylo masové vysidlování a přesidlování nepřátelských rolníků-kulaků. Přišlo i na studenty. V lednu 1952 bylo vyloučeno ze studia 505 žáků (z toho 350 do 18 let), Zdeněk Nejedlý dostal za úkol vyčistit i vysoké školy od „vesnických boháčů a městské buržoazie“. V prosinci 1952 bylo vyloučeno 133 vysokoškolských studentů v rámci třídního boje. Akce pokračovala. Koncem roku 1952 bylo vystěhováno 193 selských rodin. V prvním čtvrtletí již 356 rodin. V dubnu a v červnu 618 rodin. Byli stěhováni všichni. Děti, i sedmdesátiletí rodiče kulakovi. Vše ale probíhalo v naprostém utajení. Tedy mělo probíhat. Některé akce volaly do nebe. Ve Velkých Heralticích na Opavsku byli přestěhováni na státní statek staří rodiče (67 let) a žena kulakova ve vysokém stupni těhotenství a s třemi dětmi od 2-5 roků. Kulak sám byl pochopitelně zavřen. K 19. srpnu 1953 bylo konfiskováno asi 2000 kulackých usedlostí a současně došlo k přesídlení přibližně stejného počtu kulackých rodinných celků (hlášení z ministerstva vnitra na ÚV KSČ).

Po krátkém zaváhání (nespokojenost obyvatelstva ukonejšená snižování cen) se pokračovalo. Jen na Slovensku bylo od 1. 7. 1954 do 31. 8. 1955 trestně stíháno 4641 rolníků. Akce pokračovala. V roce 1956 prohlásil A. Novotný, že u nás stále ještě zbývá jediná vykořisťovatelská třída - kulactvo, ale ta že je nyní zbavena možnosti škodit. XI. sjezd KSČ v roce 1958 se znovu usnesl na nutnosti likvidace kulactva jako třídy. Mezitím zabavené zemědělské usedlosti chátraly. Proto bylo přijato opatření k odstraňování ruin. Vše muselo být vymazáno nejen z paměti lidí, ale i z paměti krajiny. To se psal rok 1960. Ještě v roce 1958 bylo označeno za kulacké (tedy s nutnosti zlikvidovat) 6254 usedlostí s výměrou v průměru 18 ha, což bylo pouze 1,5 % celkové výměry Československa. Ale i to bylo třeba odstranit.
Současně je třeba poznamenat, že bylo kompletně zlikvidováno zemědělské družstevnictví, které v první republice patřilo ke špičkovým systémům.

K 1. lednu 1991, ještě před majetkovými restitucemi, bylo v České republice pouze 1142 soukromých zemědělců s průměrem 7,49 ha na jedno hospodářství. To byli ti, které autor charakterizuje takto: V soukromém hospodaření pokračovali jen zatvrzelí jednotlivci, kteří ve velmi ztížených a skromných podmínkách vzdorovali mocenské převaze režimu a s maximálním fyzickým a psychickým nasazením, výlučně vlastními silami a s minimem finančních prostředků, mechanizace apod., udržovali tradice svých předků. V šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech představovala soukromá selská hospodářství jen malé izolované ostrůvky vytěsněné většinou na samý okraj zkolektivizovaného katastru JZD a JRD, případně státních statků. Selský stav byl ve druhé polovině výrazně zredukován a oslaben, nikoliv však zcela zlikvidován a vykořeněn.
Takže soumrak? Jistě – staletá tradice selského stavu nezmizela, neboť mnozí potomci dávných selských rodů se na vesnici v devadesátých letech vrátili. Třídní boj proti vesnickým boháčům však nebyl záležitostí nějakých padesátých let. Byl promyšlenou totalitní metodou uplatňovanou vlastně neustále. Mnozí jeho organizátoři jsou stále ještě mezi námi.

Kdo ví o tom něco, ať vypráví dětem.

Hrozné české dějiny. Co je to komunismus. Totalita.


MENU:

Sociální sítě Krásná země česká O nejvyšším dobru a zlu Tenkrát na východě Dies irae Svoboda Beautiful Women Fotografie Krásné je žít Historie Den boje za svobodu a demokracii Ze smetiště internetu Láska Humor a vtipy Kariera Můj pohled na svět Svoboda a demokracie České dívky české hovory na netu Cesta pro lásku Chytré ženy Slova na neděli Zaláskujte se czaktualne Česká písnička Příroda Skupinová hloupost (groupthink) Amerika Analogie Dobrý vtip Svět internetu Vtipy Analýza Cestování Prezident Události ve světě Videa o lásce Česká lidová muzika CZportal Internetové smetiště Peníze Radujme se Ukrajina Válka Úsměv Debaty a názory Google Ideologie Moudro pro dnešní den Sametová revoluce Trpajzlíci Etické a humánní principy Evergreen Facebook Moudro pro tento den Názory Pověz mi co jíš... Videa Český web #redcardforZeman Den pro tebe Fotografie přírody Hloupost Islám Komunizmus Krásné dívky Lavičky Marie Rottrová Počasí Teroristé Události na internetu Umění Vtipy a humor What is love Za vaši a naši svobodu teen song's Člověk a Nemoc Šťastné dětství Aktuální info Bilance Civilizace Domov Dvorak From the New World Fejeton Humor Karel Kryl Karel Kryl a Láska bláznivá Kavalerie Komentář Komunitní sítě Konvoj Líbej mě News Pravda Rusko a zlo Tenkrát na západě Trubka Verše Verše jako píseň Vzpomínky Zamilovaný #US-Army-DragoonRide Accordeon Barvy jara Barvy podzimu Blondýnky Brilianty Brunetky Citáty Devastace zmar mafiánství lenost opilství Diamanty Dovolená Dragoon Evropa a my Hledání na internetu Hospoda Jít pro lásku Komentáře Legendy taneční hudby Les Lidové písně Lindsey Stirling Myslivost Novinky Prdizlíci Předehra Přátelství Příběhy Příroda kvete Rusovlásky Selský rozum Socialismus Srdce jako kámen Tenis US Václav Havel Vánoce Waldemar Matuška Ze života Úsměv pro mne Český atentát Řecko Štěstí Život na dlani 1968 Afrika Alkohol Barvy léta Bedřich Smetana Bohémův sen Bubáci Cestování. Moře Chytří muži Cílená reklama Diktatura Drahé kameny Dětská radost Eric Clapton Evropská unie Forever Young Goodbye My Lover HOBBY Hlad Hledání Hněv milenců It's A Long Way To Tipperary Izrael Jeleni Josef naše láska Judita Čeřovská Kaddafi Kocourek Koledy Kopretina - jsi nejkrásnější Korsika Krajina Krásné fotografky Levitace Love Story Lyžování Lékař Martinské Holé Moudro Město Písek Na loveckých stezkách Naše kuchyně Once Upon A Time In The West Ozbrojení brigádníci Perský kocourek Sammuel Petr Novák Poděkování Praha Psychopatologie Předjaří Příroda a my Radůza Rodina Santorini Seneca Smích Svatý Václav T.G.Masaryk Tanky a Ukrajina Tester The ultimate western Totalita Traviči orlů Twitter U řeky Veteráni Videa jeleni Vlado Kumpan Volby Výlety Zdeničko má Zima v Česku Zimní sporty Zázraky přírody ÍRÁN Úsměv Anny český folklor a tance Řemesla a umění Šperky ... o čem je krása ženy? ABBA AMOR UT LACRIMA Agáta Akáty bílé Alphaville Amy Winehouse Ana Ivanovičová Andrej Kiska Android Anna Kurnikova Armáda Arthur Braginsky Atacama Barbie Barvy zimy Basshunter Bioklimatologie Božejáci Boží Muka Brandi Carlile Bylinky Bílá růže Chtíc aby spal Chytré děti Cicero Cinderella Delta Goodrem Den deštivý Diskuze Divoký horský tymián Dobromysl obecná Dobrý voják Švejk Dráty z traverz Dvojčata a housle Dvořák Dělání Dům Edith Piaf El Condor Pasa Eliška Kaplicky Fuchsová Exekutor v česku Fejetony Fernando Lopez František Kopecký František Poupě Friends Harlej Havel Herec Pavel Nový Hi Houbaření Houby Hvězdy Imunita kojení a spánek Jaro Jea Paul Belmondo Jeep Jen pro ten dnešní den Ježíšek Jiřina Fikejzová Jiří Vašíček John Denver Judith Durham The Seekers Kamenný most Karel Schwarzenberg Karty Kačaba Keep smiling Kelly Family Klaus Kobane Kolotoč svět Kostel Krakonoš Krmeliště online Krokonoše Krásné trumpetistky Kuras Kvítek jabloňový Káva Lara Fabian Leonardo da Vinci Lita Ford Loudá se půlměsíc Lékař a bylinky Lída Baarová Manipulace Marcus Tullius CICERO Markéta Šichtařová Martin Stropnický Martina... Maruška Max Kašparů Med Megan Fox Metanol Meteorotropie Mexican Indian Dancers Migrace Mince Miss World Miss cizinka ČR Mix videa Mobbing Modlitba Modrý sarafán Monitorovací přístroje Motorové kolečko Moudrost věků Moře Mustafa Kemal Atatürk Naše děti No Milk Today O Shenandoah O dobrodiních OLD DRAGOON vs US ARMY Obrázky Obrázky .gif Olympic Games Ovar Ovidius Partička Paul Anka Diana Peru Pes Petra Němcová Petra Procházková Petrova Bouda Pinterest Pirati.cz Podnikání Pohádka Pohádky Policie Politika Poušť Povodně Pozdrav Pán Bůh President Pro radost Prodaná nevěsta Prohibice Psychologie osobnosti Přítel Přítel rodiny Rande Rangers Rebelové - Mně se líbí Bob Relax Reset Rick Astley Roman Šebrle Rostou Rudolf Pellar Rušičky SIGA Sabrina Salermo Sammuel Samsung Sedm statečných Sen Seznámení na internetu Simona Krainová Skřivan Sladké višně Slovensko Smetana Sokrates Soud ústavní Soumrak selského stavu South Africa foto Sova Sputnici Stoicismus Stryker Symphony no. 9 Systém Taxmeni Taťána le Moigne Tenkrát The Beach Boys Tine Thing Helseth Tipperary Trampské písničky Trhové Sviny U Zborova U křížku Urska Zolnir Slovenia Judo Učíme se anglicky Vanessa Mae Velikonoční svátky jara Velký švýcarský salašnický pes Veverka Vlasta Burian Vlaštovka Volkswagen Vyznání pro Pepču W. A. Mozart: Turecký pochod WCstory Webkamery White Acasias Wimbledon Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zahrada Zelené Zkázoděl Zlato Zlatá šedesátá Zubři online koření kávovar Áji Úvod a přivítání Černá zvěř Český Krumlov Čtyřčata Šmejdi Šumava Švejk Švýcarský salašnický pes Šťastná ústa Žaludy Ženy Židovské Život podle Lucie Žižkovská píseň práce Žurnalistika Žáby

CO SE TADY ČTE NEJVÍC Oblíbené

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...