Prohibice a riziko pití |
Celníci likvidují padělaný alkohol v čistírnách odpadních vod. Tato metoda prospívá nejen jim, ale i mikroorganismům. Alkohol jim chutná. Metanol je dokonce méně toxický než etanol a běžně se v lihovinách vyskytuje. Mikroorganismům v zařízeních vyloženě prospívá. Mikroorganismy, které se podílejí na čistícím procesu se metanolem živí. Je to pro ně zdroj energie jako mnoho dalších látek.
Takový je postup likvidace...
Zde ovšem ještě nejsou známy všechny lahve nebo nádoby s jedovatým obsahem. Nebyly ani uveřejněny kompletní informace policie a dalších složek kontroly. Něco ukáže televize na vlastní triko, ale je to málo. Jediné co zatím zbývá je nepít tvrdý alkohol, levný alkohol nebo zůstat u piva, vína nebo také nepít vůbec alkohol. O škodlivosti pití i ethanolu není sporu. Zdravotní následky pití (alkoholismu) jsou značné.
Z historie
Prohibice v USA
Prohibice alkoholu trvala ve Spojených státech amerických více než 13 let, od roku 1919, kdy byl schválen Volsteadův zákon (Volstead Act), do roku 1933. Volsteadův zákon vyslyšel volání mnoha prohibičních spolků a křesťanských skupin, které volaly po zákazu prodeje alkoholických nápojů (všechny nápoje s více než půlprocentním obsahem alkoholu) – tvrdily, že alkohol je droga, která ničí rodinný život a vede ke zločinnosti. V roce 1919 byl tzv. Volsteadův zákon o zákazu alkoholu v USA skutečně schválen a byl rovněž ratifikován 18. dodatek americké ústavy.
Účinek byl ovšem přesně opačný; místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. Vznikly gangy zabývající se pašováním alkoholu do USA. Až na samotný zločinecký vrchol se prodral – dnes už téměř legendární – gangster jménem Al Capone sídlící v Chicagu. Toto město se stalo známým centrem všeho zločinu; od pašování přes vyloupení bank až po vraždy na objednávku, jako byl např. Masakr na den svatého Valentýna, kdy vrazi gangu Al Caponeho převlečení za policisty vystříleli konkurenční gang.
Úřední likvidace whisky za prohibice v USA (1919—1933) |
Jeden z nejslavnější zákonů v americké historii znamenal úplný zákaz výroby, prodeje a distribuce alkoholických nápojů, výsledek byl ale rozpačitý. Prohibice vedla k rozkvětu černého trhu, pašování a vzniku pokoutních náleven a palíren. Kvalita podomácku vyráběných "dryáků" ale byla špatná, mezi konzumenty nebyla výjimkou ztráta zraku či smrt. Období prohibice se také stalo zlatým věkem zločinu. Jedním z center zločinu se stalo i Chicago, v němž působil nechvalně známý Al Capone. Ten na prohibici vydělal desítky milionů dolarů, nakonec ale skončil ve vězení kvůli daňovým únikům.
Prohibicí navíc stát přišel o výrazné zisky z daní za oficiálně vyráběný alkohol. Již v následujících letech po zrušení zákazu v roce 1933 vynesly daně z alkoholu 500 milionů dolarů na financování sociálních programů. Rozjely se také pivovary a tisíce nezaměstnaných našly v době krize práci.
Prohibice v Česku
Blbost musí bolet (Mark Twain) |
Česká republika zákazem prodeje tvrdého alkoholu provedla mimořádné opatření. Jde o první zákaz tohoto druhu v zemi, která je stejně jako její sousedi známá poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu. Mnoho stánků s rychlým občerstvením také nabízí whisky, vodku nebo koňak v lahvích nebo i v plastikových šálcích. List upozorňuje, že těžké ekonomické časy směrují poptávku ke stánkům a dalším zařízením prodávajícím ilegální alkohol.
Vyhlášená náklonnost Čechů k alkoholickým nápojům - podle Světové zdravotnické organizace vypijí na světě nejvíce piva na obyvatele a jsou druzí ve spotřebě destilátů - zaznamenala tragický obrat poté, co se na trhu objevilo velké množství pančované vodky a rumu.
Zdroj: Media, Sociální sítě, U.S. Embassy Prague