Z historie Ameriky LIFE ilustrační obrázek. Prohlížejte ve zvětšení (klik do obrázku) |
Na jedné straně diktátor Asad podporovaný a vyzbrojovaný Ruskem a na druhé strané síly opozice včetně takzvaného islámského státu, tajně podporovaného také Ruskem, které tím drží Asada ve svém táboře a zabraňuje mu v možném jednání se západem. V roce 2008 bylo izraelskými letadly, kterým se podařilo proniknout možná nejlépe střeženým vzdušným prostorem na světě, zlikvidováno přísně utajované syrské jaderné zařízení. Tento reaktor byl již těsně před dokončením a poslední díly přivezly do Sýrie severokorejské lodě.
Vzápětí Izraelci prezidentu Asadovi oznámili, že tento nálet nezveřejní a Asad ve smyslu, nemohlo být zničeno co neexistuje, také mlčel. Syrská média se pouze zmínila, že bylo několik izraelských letadel zahnáno ze syrského vzdušného prostoru. To ovšem nestačilo. Syřané měli dostatek prostředků a znalostí včetně pomoci Ruska a Severní Koreje, aby toto zařízení bylo obnoveno a do pěti let mohla Sýrie disponovat atomovými zbraněmi. Vůdčí organizátor celého syrského jaderného programu, nejbližší Asadův spolupracovník generál Mohammad Sulejman se stal pro Izrael nebezpečím číslo jedna.
Dvěma sniperům tajné jednotky Giddon se podařilo překonat mimořádnou generálovu ochranu a v potápěčských oblecích se vynořili na pobřeží jižní Sýrie a zabili Sulejmana ranami do hlavy a krku při večírku na terase jeho vily v Tartusu. I když se syrský jaderný program zdržel, je snaha o jeho další pokračování.
V tom ale nejvíce brání občanská válka. I když jednotky Islámského státu by se daly zlikvidovat velmi rychle, je pořád lepší občanská válka v Sýrii, než jadernými zbraněmi vyzbrojený diktátorský syrský režim. Prezident Asad je věrným spojencem Ruska, Sýrie byla vždy podporovatelem a vývozcem terorismu pod taktovkou dříve sovětských a dnes ruských tajných služeb.
Co by znamenalo kdyby syrský režim disponoval jadernými zbraněmi a ukončil občanskou válku?
Zkázu Izraele, trvalé ohrožení Středomoří a další další rozšiřování ruské dominance. K tomu je třeba připočíst ruskou vojenskou základnu v Tripoli a je zjevné proč nikdo nehodlá vojensky zasáhnout proti IS.
Všichni kdo pláčou nad osudem syrských uprchlíků, by si měli uvědomit že válka která je vyhání ze Sýrie, zároveň chrání Evropu před možnou jadernou katastrofou.
Jindřich Čech