ČESKO lidé s mindráky a psycho - chudáky |
velmi důležitý projev....Světem zní stále silněji hlas Číny, Ruska, Indie nebo Brazílie, které se vcelku pochopitelně snaží nastolovat svoji agendu a postupně se naučily své názory prosazovat se stále rostoucí asertivitou.
Zatímco Čína své představy o budoucím vývoji světu zatím nabízí hlavně na poli diplomatickém a ekonomickém, Rusko již od verbální asertivity přešlo k použití fyzické síly.
Proto je třeba, aby se stejnou razancí zazněl i hlas náš, aby se i Západ nezdráhal říci, jak a proč vnímá současný svět a co jsme odhodláni udělat pro to, aby i nadále odrážel i naše představy, potřeby a zájmy. Za Českou republiku se jednání ve Washingtonu zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček, dnes viditelně nejvíce prozápadní politik vládní koalice. Hlavními tématy jednání ministrů zahraničí bylo Rusko, Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu mezi Washingtonem a Moskvou, boj proti terorismu, kybernetická bezpečnost a angažmá v Afghánistánu.
Podle webu České televize Petříček Stoltenbergův projev ocenil. „My se chceme především zaměřit na posílení odstrašujících kapacit Severoatlantické aliance, tak, aby konflikty nevznikaly,“ řekl Petříček.
Snahou je ale podle něj zároveň vést s Ruskem dialog. „Nechceme jej izolovat. Chceme nalézt shodu na řešení některých zamrzlých konfliktů,“ doplnil. Je mír, tak k čemu NATO?
Ministrovy názory – byť možná ne zrovna tento citovaný výrok – naráží v Česku na zásadní opozici, a to jak v Parlamentu, tak i na Hradě. Vedle těch, kteří dlouhodobě a programově odmítají naše spojenectví s USA a členství v NATO jako takové, se periodicky objevují hlasy, které bezpečnost vnímají jako cosi v podstatě druhotného.
NATO Kemel to nakreslil třeba doložit i hloupému... |
Přednost by podle nich měly dostat jiné, prý důležitější a naléhavější potřeby, od ochrany životního prostředí až po zdravotnictví a vzdělávání. Naposledy se v tomto smyslu vyjádřil na stránkách Lidových novin známý vědec, molekulární imunolog Václav Hořejší (LN, 10. 4. 2019).I kvůli těmto hlasům je užitečné přiblížit si Stoltenbergova slova, neboť umožňují pochopit, proč je bezpečnost neoddělitelně spojena se všemi dalšími atributy života svobodných demokratických společností, jakou je i ta naše.Generální tajemník v projevu s názvem „NATO: dobré pro Evropu a dobré pro Ameriku“ zhodnotil uplynulých sedm desetiletí, vyjmenoval krize, kterým NATO úspěšně dokázalo čelit, a jejich prostřednictvím demonstroval skutečnost, že výzvy, před nimiž stojíme dnes, jsou v mnohém odlišné. Přesto ale podle něj není žádný důvod propadat skepsi a panice z toho, že na rozdíl od 90. let minulého století, kdy zdánlivě nastal „konec historie“, je opět Aliance vystavována zkouškám.
Stoltenberg zdůraznil, že po celou dobu historie Aliance dobře prokazuje, že je schopna výzvy zvládat a pružně na ně reagovat. A to si u nás – snad i proto, že jsme prvních padesát let stáli mimo, respektive na opačné straně – dostatečně silně neuvědomujeme.
Analýza od Michal Romancov zkráceno pro bloger.com
Ukázka z posledního projevu... „NATO: dobré pro Evropu a dobré pro Ameriku“